A szerzőnek - aki egyben a Nimród c. vadászújság ballisztikai rovatának állandó munkatársa - ez a kézikönyvként is használható munkája összefoglalja mindazokat az elméleti és gyakorlati ismereteket; amelyekre a vadásztársadalomnak a vadászgyakorlat szempontjából szüksége van. A könyv hasznos tudnivalókat tartalmaz a vadászok mellett, a fegyverekkel foglalkozó szakemberek és egyéb érdeklődők számára is.
Az első kötet három részre tagozódva foglalkozik a fegyvertörténettel, -technikával és rendszertannal, az optikai felszerelésekkel és a lőismerettel. A szerző kiemelt figyelmet fordít a fegyvertechnika fejlődését alapvetően meghatározó fegyver és töltényfajtákra (Pauly, Lefaucheux stb.). Rendszerbe foglalja a különböző vadászfegyvereket a zárrendszer, a tárrendszer, valamint a csövek száma és elhelyezése szerint, ismerteti azok szerkezeti felépítését és működési elvét. Külön fejezetben ismerteti a francia vadászfegyvergyártás múltját és jelenét, s ugyancsak külön fejezetben tárgyalja a légfegyverek fejlődését és egyes rendszereinek jellemzőit.
Az első kötetnek a vadászgyakorlat szempontjából leglényegesebb része a lőismereti (vadászballisztikai) rész, amelynek a sörét- és golyólövéssel, a célzási módokkal, a fegyverek belövésével, az egyes lövedéktípusokkal, és azok vadfajok szerinti alkalmasságával, a nagyvad anatómiájával, z előretartás mértékének meghatározásával és még sok egyéb témakörrel foglalkozó fejezetei a vadászok lőelméleti és gyakorlati ismereteinek bővítéséhez, a jó fegyver - töltény kombináció kiválasztásához, a mindezzel a vadászati kulturáltság fokozásához nyújtanak nagy segítséget.
Az első kötet gyakorlati alkalmazhatóságát 120 fekete-fehér fotó és 69 ábra növeli.
A szerző három földrész 220 fegyver- és lőszerkészítő, valamint optikai felszerelést gyártó cégétől kapott információk felhasználásával írta meg és állította össze a második kötet anyagát.
A fegyverkatalógus rendszertani csoportosításban, alfabetikus sorrendben ismerteti a különböző vadászfegyvereknek, kerti puskáknak, szobai gyakorlófegyvereknek, és légfegyvereknek a legismertebb típusait, bemutatva az egyes fegyverek legfontosabb jellemzőit, műszaki adatait.
A tölténykatalógus ugyancsak rendszertani csoportosításban mutatja be a sörétes, a kerti puskákhoz; a szobai gyakorlófegyverekhez való töltényeket, valamint a központi és peremgyújtású golyós vadásztöltényeket, valamint a központi és peremgyújtású golyós vadásztöltényeket, továbbá a különböző lövedéktípusokat. A központi gyújtású golyós vadásztöltények nemzetközi összehasonlító ballisztikai táblázata 402 töltény részletes adatait tartalmazza (SI-rendszerben, metrikus és angolszász mértékegységben), az optimális belövési távolsággal együtt.
Az optikai felszerelések katalógusa ismerteti a világon jelenleg alkalmazott messzelátók és céltávcsövek legfontosabb műszaki adatait és az alkalmazhatóságukra vonatkozó jellemzőket.
A második kötet hasznosságát jelentősen növeli a hazai és külföldi jelzések, rövidítések magyarázata, a világ fegyver- és lőszergyárainak, optikai felszerelést gyártó cégeinek jegyzéke, valamint a 421 fekete-fehér, a 21 színes fotó és a 2 színe ábra.