TOP termékek

A premiumantikvarium.hu induló könyvállományának gerincét egy három generációs családi gyűjtemény adja, 10.000 feletti kötetszámmal, melyet folyamatosan tervezünk feltölteni az oldalra. Nagyszülők, szülők és gyermekek egyedi érdeklődési körének megfelelően hosszú évtizedek alatt gyarapodott a könyvtár állománya. Mindannyian törekedtünk arra, hogy az adott témakörben megjelent összes lehetséges kötetet, minél szebb állapotban szerezzük be, és vigyázva forgassuk. Ennek köszönhető, hogy első kiadások, dedikált kötetek és ritkaságok egyaránt kiváló állapotban maradtak meg a gyűjteményben.

Reméljük, a kötetek új tulajdonosai legalább annyira tudnak majd örülni ezeknek a kincseknek, mint annak idején mi. 

Vér György: A néma költő - Cikkek, riportok Juhász Gyuláról (minikönyv)

Vér György: A néma költő - Cikkek, riportok Juhász Gyuláról (minikönyv)
Vér György: A néma költő - Cikkek, riportok Juhász Gyuláról (minikönyv)
Vér György: A néma költő - Cikkek, riportok Juhász Gyuláról (minikönyv)
Vér György: A néma költő - Cikkek, riportok Juhász Gyuláról (minikönyv)
Vér György: A néma költő - Cikkek, riportok Juhász Gyuláról (minikönyv)
A fönnállásának 75. évéhez közeledő Délmagyarország fejfáinak egyikén Vér György neve áll. Ő volt a két háború közötti baloldali szegedi sajtó legharcosabb munkatársa; akit sajtópörök tucatja sem tudott elhallgattatni. Ma már csak kevesek emlékezetében él kisportolt, fess alakja, szájában az elmaradhatatlan angol pipával. Így ábrázolta őt Magyar László is a Grimasz című karikatúra-albumában (1928). Népszerű volt, szerették, Vér Gyurkának hívta mindenki.
Szegeden született 1904. április 15-én. Édesapja MÁV-tisztviselő volt, a családja a Jósika utca 31. számú házban lakott. Hamarosan Budapestre költöztek, ezért életének első másfél évtizedéről nem sokat tudunk. Egyik cikkéből kitűnően a Munkácsy utcai gimnáziumba járt, oda, ahol Babits is tanított. A belügyminiszter 1924-ben engedélyezte, hogy családi nevét (Heller) írói nevére, Vérre változtassa.
Jóformán gyermekfejjel szemben találta magát az ellenforradalommal, annak legdühödtebb napjaiban. Mindkét unokatestvére Horthy börtönében sínylődött: Kelen (Klein) József népbiztost életfogytig tartó börtönre, Korvin (Klein) Ottót halálra ítélték. (A Klein-testvérek édesanyja, Klein Zsigmondné Eisenstädt Berta testvére volt Vér édesanyjának, Heller Lajosné Eisenstädt Emmának.) Kelen Jolán Töretlen úton című könyvében (1955) leírja, hogy a 15 éves Vér - egyik látogatásakor - mérget csempészett be a börtönbe Korvinnak, aki azt visszautasította: nem mentem fel az uralkodó osztályt a gyilkosság alól.
Fiatalon, 18 évesen jónevű újságíróként került vissza szülővárosába: Az Esttől a betiltott Délmagyarország utódához, a Szeged című laphoz szerződött segédszerkesztőnek. Decemberben Színház és szerelem címmel rendezett irodalmi estet melyen Móra mondott bevezetőt. Hetek alatt utat talált a szeged irodalmi élet vele egykorú csóva vezetőihez: írásai jelentek meg a Csöndben, József Attila, Hont Ferenc, Pór Tibor és a többiek első próbálkozásai között. Ő volt a rövid életű folyóirat társszerkesztője. Kollégái akkor szerették meg igazán, amikor új állását sem féltve, részt vett az 1923. januári - sikerrel végződő - újságírósztrájkban. Az ausztriai emigránsok rendszeresen eljuttatták neki a Bécsi Magyar Újságot, a menekültek szócsövét. Pór Tibor, a mai Sarló Sándor leírja, hogy ő is Vérék lakásán olvasta Gábor Andor és mások Horthy-ellenes cikkeit.
1923 májusában Pesten interjút készítettek a szegedi Juhász-jubileumra készülődő Babitscsal, decemberben pedig példát mutatott kollégáinak a pesti riporterek gyorsaságából. Karácsony másnapján az "ébredők" bombát dobtak a csongrádi Magyar Király szálló emeleti nagytermébe, ahol a helyi zsidó nőegylet tartotta jótékonysági bálját. Három halott és sok sebesült volt. Vér elsőként akart a helyszínre érni, ezért a reggeli vonatot meg sem várva, lovasszánon indult Csongrádra! Hozzájutott a nyomozás néhány bizalmas részletéhez, és ezeket leadta a pesti lapoknak. A kormánynak kínos lett volna a teljes igazság napvilágra kerülése, hiszen az egyik letartóztatott "ébredő" lakásán Héjjas Iván levelére bukkantak... Fordult a kocka, amikor a Kúria fölmentette a vádlottakat: ők kértek bírói elégtételt a "becsületükbe" gázoló Vértől. A szegedi újságírót először hat havi, végül is harminc napi fogházra ítélték (1928).
A szegedi jobboldal is a saját bőrén érezte Vér tollának az acélhegyét. A Délmagyarország 1926. április 4-i számában cikket írt Szécsényi Istvánnak, a szegedi "ébredők" vezérének köpönyegforgató múltjáról. A leleplezett vezér öccse aznap délután megleste, és orvul bántalmazta a mit sem sejtő Vért. A lap április 7-i számában Juhász Gyula állt ki az "ébredők" ellen.
SZERZŐ :
Vér György
OLDALAK SZÁMA :
140
GRAFIKUS :
Somoskői Erika
KIADÓ :
Szegedi Nyomda
KÖTÉS TÍPUSA :
Vászon
KIADÁS HELYE :
Szeged
MÉRET (cm) :
6×5
KIADÁS ÉVE :
1 983
ÁLLAPOT :
olvasatlan gyűjtőpéldány
2 780 Ft
Utoljára megnézett