Vámbéry Rusztem: A háborútól a békéig Bp.; 1938 Viktória nyomda. 148+(2) p. Kiadói, illusztrált ragasztott papírkötésben..
ELŐSZÓ
- elolvasás céljára -
Kivéve az első és az utolsó fejezetet; amelyekben a könyvnek lényege foglaltatik, a többi - több-kevesebb kiegészítéssel - már megjelent írások gyűjteménye, de egyben illusztrációja a háború és béke élettani tényezőinek. Olyan írások, amelyeknek időszerűségét, sajnos, nem kell megindokolnom.
Nem hinném, hogy akárki is ebben az országban, amely a háború áldozata lett, háborúra vágyakoznék. Már csak azért sem, mert senki se tudhatja, hogy egy kis állam, nagyobbaknak lévén szövetségese, mint győztes kerül-e ki abból a katasztrófából, amely, akárki győz is, az emberiségnek mindenképpen katasztrófája. Nem a katonaság szokott háborúra uszítani, mert annak vezetői - mindegy akár Mackensen, akár Graziani, akár Haig ismert nyilatkozataira utalok - tisztában vannak a háború szörnyűségeivel. Magyarországon pedig a honvédség már puszta nevével is jelzi, hogy védelemre szánt szervezet, amely mögött nemcsak sok évszázad harci dicsősége áll, hanem az az európaszerte ismert tény, hogy szervezete egyenrangú értéket jelent tisztikarának és legénységének mintaszerű képzettségével.