Dr. Sturc Béla (1914-1994) e műve részletesen bemutatja Észak-Bácska flórakutatásának történetét; növénytakarójának fejlődését, a posztglaciális vegetációt, a legjelentősebb lelőhelyeket és fajokat.
A Szabadka-Horgosi-homokpuszta florisztikai szempontból Észak-Bácska egyik legjelentősebb, legspecifikusabb vidéke. Növényvilágának ismerete és megőrzése nemcsak a szakemberek, hanem a nagyközönség feladata is. Bemutatása csakis olyan embert illet meg, aki bejárta a terület zegét-zugát, és hosszan tartó kutatásai folyamán felismerte és feltárta növénykincseit. Dr. Sturc Béla, a szerző, erre a leghivatottabb. Nagy szakmai tudásának, több évtizedes terepmunkájának koronája ez a mű. Tudományos elemzései, kritikusi megjegyzései, komplex ökológiai meglátásai, a terület megvédésére és tervszerű alakítására vonatkozó javaslatai külön jelentőséget adnak munkájának.
Az ismertetett növényfajok közül külön ki kell emelni azokat, amelyek már védettek, vagy csak ezen a területen fordulnak elő az országban.
Nagy értéke a könyvnek a vidék földrajzi, talajtani, vízrajzi, éghajlati és domborzati bemutatása is. Emiatt nem csupán a szakemberek számára nélkülözhetetlen, összefoglaló dolgozat: mindazok érdeklődésére számot tarthat, akik szeretik a természetet és meg akarják őrizni szépségét és értékeit.