TOP termékek

A premiumantikvarium.hu induló könyvállományának gerincét egy három generációs családi gyűjtemény adja, 10.000 feletti kötetszámmal, melyet folyamatosan tervezünk feltölteni az oldalra. Nagyszülők, szülők és gyermekek egyedi érdeklődési körének megfelelően hosszú évtizedek alatt gyarapodott a könyvtár állománya. Mindannyian törekedtünk arra, hogy az adott témakörben megjelent összes lehetséges kötetet, minél szebb állapotban szerezzük be, és vigyázva forgassuk. Ennek köszönhető, hogy első kiadások, dedikált kötetek és ritkaságok egyaránt kiváló állapotban maradtak meg a gyűjteményben.

Reméljük, a kötetek új tulajdonosai legalább annyira tudnak majd örülni ezeknek a kincseknek, mint annak idején mi. 

Skripecz Sándor, Dr.: Lengyel-magyar szótár

Skripecz Sándor, Dr.: Lengyel-magyar szótár
Skripecz Sándor, Dr.: Lengyel-magyar szótár
Skripecz Sándor, Dr.: Lengyel-magyar szótár
Skripecz Sándor, Dr.: Lengyel-magyar szótár
Skripecz Sándor, Dr.: Lengyel-magyar szótár
Skripecz Sándor, Dr.: Lengyel-magyar szótár
Skripecz Sándor, Dr.: Lengyel-magyar szótár
Ma; amikor egyre szorosabbra fűződnek a népek közötti kulturális kapcsolatok, el sem lehet képzelni e kapcsolatok elmélyítését megfelelő jó szótárak nélkül, amelyek megkönnyítik az érintkezést és lehetővé teszik a szépirodalmi, tudományos és publicisztikai művek pontos és közvetlen lefordítását. A mindig oly élénk magyar-lengyel kulturális kapcsolatok már régóta éreztették egy lengyel-magyar szótár elkészítésének szükségességét, s e szótár hiánya már eddig is sok hasznos kezdeményezésnek volt kerékkötője. A kérdést már nem egyszer próbálták megoldani. Korompay E. 1936-ban Varsóban kiadta az első magyar-lengyel és lengyel-magyar szótárt ("Pierwszy słownik"). 1942-ben Magyarországon megjelent J. Kurdibovicz sokszorosított szótára és ugyanebben az időben nyomtatásban megjelent Boér Gy. és Marcal J. kis Lengyel-magyar szótára (Békéscsaba, 1942). Kis terjedelmű, korlátozott szókincsű szótárak voltak ezek, s csak a második világháború idején a W. Kłafaczyński készítette lengyel-magyar szótár volt ezen a téren az első komoly kísérlet. Sajnos, ezt a részben már kiszedett szótárt Magyarországnak a németek által való megszállása (1944) miatt nem nyomtatták ki és a vele kapcsolatos munkákat később sem folytatták.
Magyar-lengyel lexikográfiai munkák csak a Lengyel Népköztársaság és a Magyar Népköztársaság közötti kulturális együttműködés szorosabbra fűzése és a megkötött kulturális megállapodások végrehajtása során indulhattak meg. A kultúregyezmény kölcsönösen elő is irányozta a szótárak kidolgozását, és a magyar fél ennek értelmében már 1950-ben hozzálátott a lengyel-magyar szótár elkészítéséhez. Ez nem volt könnyű vállalkozás, mert hiányzott hozzá a kiindulási anyag; a régi (a Linde-féle és az ún. varsói) szótárakban összegyűjtött szókincs ugyanis sokban már elavult, mind a kifejezések összeválogatása, mind a jelentések meghatározása szempontjából. A szerkesztőknek maguknak kellett ezt az anyagot a sajtóból, publicisztikai kiadványokból, kézikönyvekből, irodalmi művekből stb. kiegészíteni. Az ily módon összegyűjtött anyagnak azonban még számtalan hiányossága volt és nem mindenben felelt meg a mai irodalmi lengyel nyelv állapotának; s így - először Budapesten, majd Varsóban - még egy pontos ellenőrzésnek és lektorálásnak kellett alávetni mind a címszavak, mind pedig a jelentések szempontjából. Ezt a feladatot egy lengyel nyelvészekből és lexikografusokból álló munkaközösség végezte el, amely a W. Doroszewski professzor szerkesztésében készülő új nagy Lengyel Nyelv Szótárának anyagára támaszkodott.
SZERZŐ :
Skripecz Sándor, Dr.
OLDALAK SZÁMA :
976
KIADÓ :
Akadémiai Kiadó
KÖTÉS TÍPUSA :
Fűzött kemény karton
KIADÁS HELYE :
Budapest
MÉRET (cm) :
25x17
KIADÁS ÉVE :
1 958
ÁLLAPOT :
13 580 Ft