Napjainkban van születőben a modern tengerkutatás. Ennek látványosabb részét; a mélytengeri merüléseket és a tengeri állatok életének, viselkedésének vizsgálódását - a televízió jóvoltából - a nagyközönség feszült érdeklődése kíséri. Érthető hét, ha a tengerről szóló könyveket napok-hetek alatt elkapkodják.
Az "élet bölcsőjének" a varázsát a különleges állatvilág adja. Megközelítőleg kétszázezer állatfaj él a tengerekben, amelyeknek a többsége alsóbbrendű, mégis az uralkodó csoport a gerincesek, mindenekelőtt a halak és az emlősök. Bár a szárazföldön is élnek hatalmas termetű állatok, de az óriások igazi világa a tengerek és a nagy folyók. Óriásai szinte minden állatcsoportnak vannak, még az egysejtűeknek is. Könyvünk azonban olyan állatokról szól, amelyek a történelem folyamán szorosabb kapcsolatba kerültek az emberrel, rá nézve veszélyesnek bizonyultak, vagy éppen az ember fenyegeti kipusztítással őket. Ide sorolhatjuk az óriáskalmárokat, egyes polipfajokat, cápákat, rájákat, barrakuda- és murénafajokat, a tengeri hüllők közül az óriásteknősöket, az emlősök közül a jegesmedvét, a fókákat és delfineket, a békés természetű tengeri teheneket, és a minden idők legnagyobb termetű állatainak csoportját, a bálnákat, illetőleg a folyami óriások közül az anakonda kígyókat és a krokoldilusféléket, valamint a vízilovakat.
Könyvünk vadászok, tengeri halászok és horgászok, tengerkutatók, biológusok és más szakemberek írásaiból készült válogatás és fordítás. Úgy igyekszik bemutatni az egyes állatcsoportokat, hogy az olvasó megismerje életüket, viselkedési szokásaikat, zsákmányszerzésüket vagy menekülésüket, és az emberrel folytatott küzdelmüket, amely - sajnos - tübbségüknek veszedelmes megfogyatkozásához, egyeseknek pedig a teljes kiirtásához vezetett. Az egyes történetek rendkívül érdekes, izgalmas olvasmányok, s a vizek világának legrejtettebb titkaiba avatják be az olvasót.