TOP termékek

A premiumantikvarium.hu induló könyvállományának gerincét egy három generációs családi gyűjtemény adja, 10.000 feletti kötetszámmal, melyet folyamatosan tervezünk feltölteni az oldalra. Nagyszülők, szülők és gyermekek egyedi érdeklődési körének megfelelően hosszú évtizedek alatt gyarapodott a könyvtár állománya. Mindannyian törekedtünk arra, hogy az adott témakörben megjelent összes lehetséges kötetet, minél szebb állapotban szerezzük be, és vigyázva forgassuk. Ennek köszönhető, hogy első kiadások, dedikált kötetek és ritkaságok egyaránt kiváló állapotban maradtak meg a gyűjteményben.

Reméljük, a kötetek új tulajdonosai legalább annyira tudnak majd örülni ezeknek a kincseknek, mint annak idején mi. 

Baksay Sándor: Szegények keresztje

Baksay Sándor: Szegények keresztje
Baksay Sándor: Szegények keresztje
"Három kereszt
(Szegény emberek keresztje)
A kereszt. Sokféle ez.
Kétségkívül legrégibb az; amit a szegény szamár visel. Ez a bölcs és kitartó diplomata, kinek személyi értékét a párabúvárok most kezdik rehabilitálni. Gondolom, az ő keresztje a legkényelmesebb kereszt; hiszen olyan megnyugvással poroszkál vele, mintha a becsületrend nagykeresztje volna. A gúnyát, a heti eleséget, sőt magát a juhászt is sokszor ravaszul lerázza magáról s megiramodik; de hogy keresztjétől szabadulni iparkodott volna valaha: arra nincs példa a szamárvilág történetében.
Ott látjuk a nagyurak mellén (nem a szamárkeresztet) mindenféle anyagból és alakban. Itt már nem hordozzák olyan nyugalommal, sőt mindenki igyekszik lerázni, hogy nagyobbat kaphasson, mert az effajta kereszt minél kisebb, annál nehezebb, minél lassabban nő, annál fájdalmasabb.
Ott látjuk a gyalogút nyílásán. Szegény ember rótta vagy kötötte össze hárssal vagy madzaggal, hogy árpácskáját le ne tapossák. Az útonjáró tiszteletben tartja a tilalmat és kikerüli a keresztet. Csinál a szegény embernek kis kárból nagyobbat.
Ott látjuk nyárban a gabonaföldeken. Hosszú kígyókban, végigterhelve a gazdagok birtokát s hármasával csillagozva meg a szegény ember pántlika örökjét. Ezekről már rég megmondotta Petőfi:
Aranykeresztet tűznek a fejedelmek
Jobbágyaik mellére; a földmíveseknek
Oszt a természet búzakereszteket ...
Fakereszt illet, megváltók, titeket.
Igen! Ezt is ott látjuk az utak szegletein. Sokan kalapot emelnek neki, mások ezt fölöslegesnek tartják: de minden ember tisztelettel tekinti s hálával gondol a megmérhetetlen áldozatra, melyet ez a kereszt ábrázol.
Sokat hallunk mostanában a vörös keresztről. Nagyúri dámák országszerte egyesültek e jelvény alatt a háború nyomorainak, a társadalmi ínség sebeinek kötözgetésére, gyógyítására. Miért vörös? Hogy a vérre emlékeztessen, mely kiontatott? A sebekre, melyekből patakzik? Vagy a vérre, mely az emberiségnek szégyen miatt az arcába szökken, harag miatt fejébe tódul a gondolatra, hogy ez a nyomor, ez az ínség Ábelről maradt terhes örökségünk?
Nekem is van az asztalfiókomban három keresztem."
SZERZŐ :
Baksay Sándor
OLDALAK SZÁMA :
62
SOROZATCÍM :
Nemzeti könyvtár
GRAFIKUS :
Fáy Dezső
SOROZAT KÖTETSZÁMA :
131
KIADÓ :
Stádium Sajtóvállalat Részvénytársaság
KÖTÉS TÍPUSA :
Tűzött kötés
KIADÁS HELYE :
Budapest
MÉRET (cm) :
21x14
KIADÁS ÉVE :
1 944
ÁLLAPOT :
980 Ft
Utoljára megnézett