"A föld minden népe egyetlen közösséget alkot: egy az eredetük is; hiszen Isten telepítette be az emberi fajjal az egész földet. Végső céljuk is egy: ISTEN
A vallásoktól feleletet várnak az emberek létük megoldatlan rejtélyeire, melyek most is, mint régen, mélységesen nyugtalanítják a szívet. Mi az ember? Mi az értelme és célja életünknek? Melyik az igazi boldogsághoz vezető út? Mi a halál? Mi az a létünket körülölelő, legvégső, megnevezhetetlen titok, amelyből eredünk és ahova megyünk?" (Zsinati nyilatkozat az Egyház és a nem-keresztény vallások viszonyáról 1.).
Giuseppe de Rosa olasz jezsuita vallástörténész ebben az összefüggésben mutatja be a világ nagy vallásait és korunk legismertebb szektáit. Ismerteti történetüket, tanaikat, miközben mindig keresi - már ahol lehet - a testvéri párbeszéd lehetőségét. Egységesülő és ellentétektől felszabadult világunkban minden kereszténynek ismernie kell a zsidó hit, az iszlám, a hinduizmus és a buddhizmus tanait. Tisztán kell látnia azt is, mit hirdetnek Jehova tanúi, a Moon-szekta és az új keleti "vallások" képviselői, mit kell gondolnia és mondania, amikor lélekvándorlásról, asztrológiáról, spiritizmusról, mágiáról - sőt - sátánizmusról hall. E tudás birtokában tehet eleget Szent Péter felszólításának: "Legyetek mindig készen arra, hogy mindenkinek megfeleljetek, aki csak kérdezi, mi az alapja reményeteknek" (1 Pét 3,15).