A vésnökszakma; jellegzetesen sajátos munkáival már régóta jelentős szerepet töltött be az emberek életében, A fémek vésővel való megmunkálásának és díszítésének fogalma "bevéste magát" az emberek tudatába is. Ma is, ha maradandóan akarunk valamit megjegyezni, megtanulni, azt úgy mondjuk, hogy "emlékezetünkbe véssük". Múzeumokban figyelhetjük meg, a legősibb időkből származó használati és dísztárgyakon a vésnökszakma legrégibb emlékeit. A fémmegmunkálási módok között jelentős helyet foglalt el a vésőszerszámokkal megmunkált anyagok szerszámmá formálása, alakítása és díszítése.
A tökéletesebb - szebb, jobb, célszerűbb - munkaeszközök kialakítása vitte előre az embert a társadalmi fejlődés útján. A különböző társadalmi csoportok igényeinek és szükségleteinek kielégítése fejlesztették magas fokra a vésnökszakmát. A fegyvereket, használati tárgyakat, ékszereket a legrégibb időktől kezdve véséssel díszítették. A pénzérmék előállításához szükséges verőtöveket, a hivatalos iratokon, okmányokon, okleveleken elhelyezett pecsétekhez a pecsétnyomókat véséssel állították elő.
A könyvnyomtatás feltalálása a nyomódúcok megvésése által vált lehetségessé. A Gutenberg által feltalált betűöntés, a fémbe vésett mintabetűk felhasználásával indult el az emberi kultúra mai eredményeinek megvalósítása felé.
Az anyagok megmunkálási módját és lehetőségeit ismerő szakmunkás, a termelőmunkában való jártasságával, felhalmozott tapasztalataival korunk társadalmi termelésének ma is fő tényezője.
Tankönyvünk vésnök szakmunkástanulók részére készült. A szakma elsajátításához és gyakorlásához szükséges elméleti ismereteket tanítási egységekre, órákra lebontva tárgyalja.
A szakmai ismeret tantárgy felöleli mindazokat az elméleti tudnivalókat, amelyek a vésnök gyakorlati munkájához szükségesek, ill. a tevékenységét tudatossá teszik.
Megismertet a szakma munkaterületeivel, főbb gyártmányaival, a munkahely berendezéseivel és a munkavédelem baleset-elhárítás főbb követelményeivel. Részletesen tárgyalja a mérés és ellenőrzés jelentőségét, eszközeit, módját, valamint az előrajzolás és rajzátvitel eszközeit, módszereit, a vésendő tárgyak rögzítésének eszközeit és a szakmában használatos jellegzetes anyagbefogóit.