Természetjáróink a felszabadulás óta egyre nagyobb számban keresik fel a Bakony hegységet; különösképpen a vadregényes Cuha völgyét és Csesznek várát. E hegységünkben rendezett természetjáró tájékozódási versenyek is igazolják, hogy komoly feladatot jelent az erdőborította lankás hegyhátakon történő tájékozódás.
Mindezek ellenére Bakony hegységünk turisztikánkban és idegenforgalmunkban még mindig nem foglalta el az őt megillető helyet.
A Bakony útikalauz mostani második bővített kiadásával az is a célunk, hogy a még „fel nem fedezett, ismeretlen Bakony" ezernyi szépségére és érdekességére felhívjuk a figyelmet. Annál is inkább, mert megelőző útikalauz-kiadványunknak, a „Balaton"-nak számos balatonfelvidéki túrája csatlakozik a Bakony túráihoz, míg Bakony útikalauzunk túrái ugyancsak tovább vezethetők déli irányba, a „magyar tenger" felé.
A Bakony és a Balatonfelvidék nemcsak geológiailag képeznek egységes területet, de a turisztikában és idegenforgalomban is rendkívül kedvező perspektíva adódik, ha ennek a két hegységünknek ilyfajta problémáit együttesen oldjuk meg.