Szerzők: Aczél Petra, Adamik Tamás, Balázs Géza, Bencze Lóránt, Benczik Vilmos, Boronkai Dóra, Hangay Zoltán, A. Jászó Anna, Jenei Teréz, Krupp József, Nemesi Attila László, Pető József, Polgár Anikó, Simon L. Zoltán, Szitás Benedek
Szerkesztő: A. Jászó Anna
Lektorálta: Bolonyai Gábor, Csehy Zoltán
Sokféle retorikai lexikon létezik a nemzetközi tudományosságban. Többségük csak a retorikai fogalmakat közli külön címszóban. Vannak azonban olyanok is, amelyek ezeken felül azokról a rétorokról, tudósokról is tartalmaznak szócikkeket, akik valamilyen módon gazdagították a retorikaelméletet. Olyan retorikai lexikonok azonban nem találhatók a nemzetközi könyvpiacon, amelyek a retorikai fogalmak, a nagy rétorok mellett még a nagy szónokokról is megemlékeznek egy-egy szócikkben.
A retorika önálló tudomány; tehát nem a kommunikációtan vagy a nyelvtudomány egy részterülete, mert megvan a maga sajátos módszertana és célja, amely megszabja fogalmainak tárgyalási módját. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a retorika rendszere változatlan: ahogyan az ókor századaiban is folytonosan változott és gazdagodott, ugyanúgy történt ez a későbbi korokban, és történik napjainkban is.
A klasszikus retorika grammatikáját és terminológiáját a görög és a római rétorok alakították ki, és örökítették át a későbbi korokba. Ez az oka annak, hogy a középkorban is tovább élt ez a retorikai szókészlet, de tovább él a mai nemzeti nyelvekben is, mert minden európai nyelv retorikája az ókori retorikák fordításával, adaptálásával kezdődött.